Caldeirada de Peixe

Przewiń w dół

Caldeirada de Peixe

Produkty (na 4-6 osób):
1 do 1,5 kg ryb przygotowanych do caldeirady od Fish Lovers
(konger, skorpena, płaszczka, rogatnica, zdarzają się inne);
1 duża biała cebula pokrojona w krążki;
3-4 duże ziemniaki o żółtym miąższu, obrane i pocięte w grube plastry;
pół lub cały łeb czosnku, obrany i posiekany grubo lub zgniecione całe ząbki;
2-3 duże papryki czerwone ewentualnie żółte, pocięte w paski;
3- 4 pomidory bez skóry lub dobra puszka pomidorów w całości;
200 g białego, wytrawnego wina;
100 g oliwy extra vergine;
gruba sól morska;
czarny pieprz przed chwilą zmielony;
trochę liści laurowych świeżych lub suszonych;
ziele angielskie;
pęczek natki pietruszki.

Sprzęt:
duży garnek z pokrywą lub portugalska cataplana;
narzędzia do cięcia i obierania.

Akcja
Postawiłem garnek na średnim ogniu. Od momentu kiedy posiadam portugalski garnek cataplana, nie wyobrażam sobie innego sprzętu do caldeirady. Wlałem oliwę i lekko rozgrzałem, dodałem z ręki krojoną białą cebulę i czosnek grubo siekany. Na to ułożyłem warstwę pasków z papryki. Na górę położyłem grube talary ziemniaków i pomidory. Gdy masz więcej gości i potrzebujesz więcej zupy, układaj warzywa warstwami. Do tego gruba morska sól, liście laurowe i trochę ziela angielskiego.

Zakryłem szczelnie garnek. Cataplana ma takie boczne zatrzaski/uchwyty co pomaga w noszeniu i uszczelnianiu naczynia. Zostawiłem na ok. 10 minut. Ziemniaki są jeszcze dość twarde, warzywa ugotowane i puściły sok. Dolałem białe wino aby dodać kwasowości i zwiększyć ilość wywaru, lekko potrząsnąłem garnkiem. Caldeirada nie może być mieszana, jeżeli to zrobisz- zniszczysz strukturę zupy.

I tutaj jednym szerokim gestem zrobiłem odstępstwo od tradycyjnego przepisu na caldeiradę… Dodałem wędzonej papryki! To powoduje dla mnie wybicie smaków zupy na solidnym podłożu aromatu tej przyprawy. Ty możesz tego nie robić, wręcz zalecam abyś tego nie robił/a. Zamiast tego dodaj może trochę czarnego pieprzu.

Na to wszystko ułożyłem ryby z mojej mieszanki. Ponownie zakryłem wieko cataplany. Zupa potrzebowała jeszcze jakieś 10 minut i była gotowa. Ryby na wierzchu miały idealnie ścięte mięso. Czas podawać!

Tylko świeże ryby są warunkiem udanej caldeirady. Warzywa uwolniły wszystkie swoje aromaty, ryby oddały co najlepsze wywarowi. Doceniłem delikatne mięso skorpeny i rogatnicy, zachwyciłem się strukturą mięsa płaszczki i kleistością jaką zyskała zupa. Przekonałem się ile aromatu caldeirada zawdzięcza kongerowi.

Postawiłem cały parujący garnek zupy na stole. Posypałem siekaną grubo pietruszką. To potrawa mocno socjalna. Łowiliśmy kawałki ryb i sprzeczaliśmy się, która najlepsza. Nie wstydziliśmy się jeść rękoma. Podaj także dobre pieczywo do maczania w wywarze, przydadzą się też naczynia na odpadki.